פרופ' חגי

11 בדצמבר 2005 תיעוד רפואי בראי המשפט

» כנסים וארועים

ביה"ח קפלן קיים יום עיון בנושא "תיעוד רפואי בראי המשפט".
בכנס דנו בשאלות של דיווח רפואי והשפעתו על המטופלים

כחלק מתרבות ארגונית במרכז הרפואי קפלן התקיים כנס בנושא "תיעוד רפואי  בראי המשפט".
יום כלל מגוון נושאים, המשקפים את חשיבות התיעוד הרפואי והשלכותיו מהפן המשפטי.  כ-300 רופאים ואחיות, מכל רחבי הארץ, נכחו באירוע.
יום העיון נפתח בהרצאתה של השופטת הילה גרסטל, מבית המשפט המחוזי בתל-אביב, אשר הדגישה כי תנאי  יסודי לשיפור איכות הרפואה, הוא דיווח מלא ונכון, אודות הטיפול הרפואי הכולל. כך, מטפל אשר ינהל רשומה רפואית או סיעודית על פי הכללים, יוכל לעשות כן, מבלי שהרשומה הרפואית תהווה מכשול משפטי בעתיד. עוד הדגישה השופטת, כי במרבית התביעות המשפטיות ברשלנות רפואית נדונה סוגיית הרשלנות הרפואית בגין תיעוד רפואי כושל.
פרופסור ציון חגי, מנהל חטיבת נשים ומיילדות במרכז הרפואי, הציג זווית ייחודית ביחס לליקויים בתיעוד, על רקע הסיכון הגובר, בתחום המיילדותי, בהיבט הרפואי-משפטי. בנוסף, המחיש את חשיבות התיעוד במקרים מיילדותיים והדגיש את מקומו של "התחקיר" בישיבות הבוקר, ככלי להפקת לקחים לשיפור איכות הרפואה, לרבות התיעוד הרפואי.
יעל פולישוק, אחות אחראית היחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי, התמקדה  ברשומה הסיעודית, המהווה חלק מרשומה רפואית ומשיגרת העבודה היום יומית של האחות. הרצאתה הדגישה את השפעת הטכנולוגיה המתקדמת, על סביבת המטופל ועל הקשיים והתמורות החיוביות, בתיעוד מהלך הטיפול כתוצאה ממהפכה זו.
עו"ד חדווה לוין,  תארה את המגמה המסתמנת בבתי המשפט לפיה, ניתן לראות ברשומה רפואית פגומה או חסרה, כבסיס לעבירה פלילית.
עו"ד לאה וופנר, המזכירה הכללית והיועצת המשפטית של הר"י  הביאה בפני הנוכחים, את זווית הראיה של הר"י בנושא ובין השאר התייחסה למידת החשיפה של הצוות, חסר ההגנה מפני המטופל ומשפחתו, בעקבות פרסום חוק זכויות החולה.
הכנס המוצלח, עורר שאלות מקצועיות רבות והוביל לדיון מתמשך בקרב אנשי הרפואה גם לאחר סיומו.   

 

מתוך אתר refua